ubezpieczenie
Firma

4 sytuacje, kiedy może się przydać ubezpieczenie na życie

Chociaż na co dzień raczej wolimy o tym nie myśleć, to nasze życie pisze różne scenariusze i nie wszystkie z nich są dla nas pozytywne w skutkach. Nawet osoba, która zwykle radzi sobie bardzo dobrze, może zostać dotknięta jakimś nieszczęśliwym zdarzeniem, które będzie wymagało dodatkowych funduszy. Przed takimi sytuacjami powinny nas zabezpieczać ubezpieczenia, zwłaszcza ubezpieczenie na życie. Poznaj cztery sytuacje, kiedy taka polisa szczególnie się przyda.

Ubezpieczenie na życie – jak działa ten produkt ubezpieczeniowy?

Ubezpieczenie na życie to polisa, której głównym zadaniem jest zabezpieczyć bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Niezależnie czy stanie się to w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy choroby, polisa na życie powinna zapewnić naszej rodzinie zabezpieczenie na wypadek najczarniejszego scenariusza.

Chociaż właśnie to jest głównym założeniem ubezpieczenia na życie, to śmierć ubezpieczonego nie jest jedyną sytuacją, kiedy będą przysługiwały nam środki z polisy. Poznajmy więc inne przypadki, kiedy taka polisa może szczególnie się przydać.

Śmierć rodzica

Większość polis na życie, jakie może zaoferować nam firma ubezpieczeniowa lub towarzystwo ubezpieczeń  zakłada możliwość rozszerzenia polisy na wypadek śmierci jednego, lub obojga z rodziców. To niezwykle cenna funkcjonalność, która może uratować nasze oszczędności w przypadku nagłego odejścia najbliższych członków naszej rodziny.

Utrata kogoś tak bliskiego jak rodzic zawsze jest bardzo bolesna. Kiedy taka sytuacja dotknie nas bezpośrednio, będziemy musieli zmierzyć się nie tylko ze skutkami psychicznymi takiego wydarzenia, ale także ze skutkami finansowymi. Koszty pogrzebu, zwłaszcza w obecnych czasach, mogą się okazać przytłaczające. W takiej sytuacji przysługują nam co prawda pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze będą one wystarczające na pokrycie kosztów całej ceremonii. Warto zdecydować się na taki wariant ubezpieczenia na życie – dzięki temu będziemy mieli mniej zmartwień w sytuacji, która ze swojej natury będzie dla nas niezwykle ciężka.

Poważna choroba

Kolejna sytuacja, w jakiej ubezpieczenie na życie może się okazać niezastąpione, to poważna choroba. Musimy pamiętać o tym, że choroba może dotknąć nas właściwie w każdej chwili. Oczywiście, prowadząc zdrowy tryb życia, uprawiając sport i unikając nałogów, jesteśmy w stanie zminimalizować to ryzyko, jednak nigdy nie możemy wykluczyć go całkowicie.

Choroba może skutecznie ograniczyć nasze dochody – nawet jeśli charakter naszej pracy nie wymaga od nas codziennej obecności w biurze, to raczej ciężko myśleć o sytuacji, kiedy będziemy leżeć na szpitalnym łóżku i wykonywać swoje zwykłe obowiązki. Ubezpieczenie na życie w takiej sytuacji zapewni nam niezbędne środki, żeby nawet pomimo traty dochodu, nie musieć obawiać się o szpitalne koszty.

Trwałe inwalidztwo

Trwałe inwalidztwo to oczywiście coś, czego nie życzylibyśmy nikomu. Musimy jednak mieć świadomość, że codziennie na całym świecie dochodzi do przeróżnej maści nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń. Szczególnie niebezpieczne są tutaj wypadki komunikacyjne. Nawet jeśli będziemy poruszali się bezpiecznie i zgodnie z przepisami, to jakiś nierozważny kierowca może w przeciągu paru chwil trwale pozbawić nas sprawności.

Ubezpieczenie na życie w takiej sytuacji będzie świetnym suplementem renty – absolutnie się z nią nie wyklucza i jest w stanie zapewnić nam niezbędne środki do życia w takiej sytuacji.

Studia naszych dzieci

Pomimo faktu, że w naszym kraju dostęp do edukacji jest bezpłatny, nie oznacza to w żadnych wypadku, że studia dzieci nie generują żadnych kosztów. Nawet zapewnienie dziecku pokoju w akademiku, które jest relatywnie niedrogą opcją, to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

W takiej sytuacji może się przydać ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania. Taka polisa łączy w sobie zalety lokaty bankowej i klasycznej polisy. Dzięki temu część pieniędzy z każdej ze składek trafi na specjalny fundusz, z którego będziemy mogli je wypłacić w dowolnym momencie – chociażby podczas studiów naszych dzieci.

Dodaj komentarz