Design festiwal
Infrastruktura

AkzoNobel na Poznań Design Festiwal

Design odpowiedzialny społecznie, tworzenie przestrzeni miejskich z myślą o konkretnych potrzebach użytkowników, projektowanie w służbie polepszenia jakości życia ludzi – to najważniejsze zagadnienia, które zostaną poruszone podczas 7. edycji Poznań Design Festiwal. Partnerem Festiwalu jest AkzoNobel, wiodący producent farb i lakierów.

Design często kojarzony jest z wyszukanymi projektami, przedmiotami o oryginalnych kształtach, które poza tym, że wyglądają estetycznie, niewiele wnoszą do ludzkiego życia. Tegoroczny Poznań Design Festiwal ma pokazać prospołeczną stronę projektowania, której istotą jest odpowiedzialność ekologiczna i ekonomiczna oraz dążenie do polepszenia jakości życia ludzi.

– I właśnie takie podejście jest nam szczególnie bliskie. Od lat bierzemy udział w szeregu działań związanych z projektowaniem społecznym. Najlepszym przykładem jest kolorowa metamorfoza miasta Kuşadası na zachodnim wybrzeżu Turcji. Akcję zainicjowali miejscowi artyści, a my we współpracy z lokalnymi władzami, pomogliśmy wcielić ją w życie. W ten sposób z zaniedbanego miejsca, w którym nawet mieszkańcy niechętnie korzystali z ogólnodostępnych przestrzeni, stało się dumą lokalnej społeczności, inspiracją do otwarcia sklepików i restauracji oraz atrakcją, która przyciąga turystów z całego świata – mówi Katarzyna Kowalczyk, AkzoNobel. – Chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami w tym obszarze. Pokazać, że design może iść w parze z odpowiedzialnością społeczną, ze zrównoważonym rozwojem – dodaje.

AkzoNobel podczas Festiwalu chce zwrócić uwagę środowiska projektantów i architektów

– Proste, ale przemyślane rozwiązania potrafią całkowicie odmienić otoczenie. Dodanie koloru, także poprzez zaplanowanie nasadzeń roślin, jak zrobiliśmy to przy rewitalizacji podwórza przy społecznych domu kultury Stare Polesie / Miejsce Spotkań w Łodzi, nie jest rewolucją, a wiele wnosi w miejską przestrzeń. Odpowiednio dobrane materiały, które poza trwałością pozwolą np. zmniejszyć „efekt wysp ciepła” w miastach, będą oczyszczały powietrze czy dzięki właściwościom antymikrobowym zwiększą bezpieczeństwo korzystania z przestrzeni wspólnych – to elementy, których również nie powinno zabraknąć w projektowaniu społecznym – dodaje Katarzyna Kowalczyk.

Więcej na temat tego, jak kolor zmienia wnętrza, jaką rolę odgrywa światło, dlaczego ważne jest wyposażenie i wymiary przestrzeni oraz jak tworzyć harmonijne połączenia barw, będzie można dowiedzieć się podczas spotkania ze Stephanie Kraneveld, Global Marketing Manager Communications & Activation w AkzoNobel. Warsztaty online „Znaczenie kolorów w projektowaniu” odbędą się 2 października, w godzinach od 13.00 do 14.00. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy (https://bit.ly/pdf_2020).

AkzoNobel swoimi doświadczeniami w obszarze odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju będzie dzielić się również w formie przygotowanych materiałów multimedialnych, które wyświetlane będą podczas Festiwalu. Nie zabraknie też inspiracji do zabawy z barwą i kolorami na warsztatach zorganizowanych dla dzieci oraz nauczycieli.

Siódmy Poznań Design Festiwal odbywa się w dniach 25.09. – 03.10.

Dodaj komentarz