roboty w magazynie
Przemysł

Autonomiczne roboty mobilne MiR odmieniają logistykę w fabryce TE Connectivity

Sześć robotów MiR200, efektywnie zarządzanych za pomocą oprogramowania MiR Fleet, transportuje surowce i gotowe produkty w węgierskim zakładzie globalnego dostawcy motoryzacyjnego

Warszawa, 20 września 2021 r.: Mobile Industrial Robots (MiR), światowy lider rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR), poinformował, że dostawca motoryzacyjny poziomu 2 TE Connectivity wdrożył sześć robotów MiR200 w zakładzie w Esztergom na Węgrzech w celu optymalizacji intralogistyki. Flota robotów MiR istotnie przyspieszyła transport produkowanych codziennie dziesiątek milionów pasywnych złączy i gniazd elektrycznych i niezbędnych surowców, co zaowocowało wzrostem produktywności. Projekt jest częścią globalnej współpracy między firmami mającej na celu pełną automatyzację wewnętrznych procesów transportu materiałów w zakładach TE Connectivity na całym świecie.

„Największą zaletą robotów MiR jest to, że mogą poruszać się w dowolnym miejscu bez szyn i wymalowanych na podłodze sygnałów, dzięki czemu można je szybko przeprogramować w celu dopasowania do dynamicznego środowiska naszych zakładów produkcyjnych” – powiedział Roberto Lu, wiceprezes ds. technologii w TE Connectivity. „Zakład w Esztergom jest jedną z najważniejszych  lokalizacji w naszym programie AMR. Zespół wykonuje świetną pracę i zdobywa cenne doświadczenie z robotami AMR”.

Flota MiR200 wspiera logistykę

Flota sześciu robotów MiR200 wykonuje w fabryce dwa rodzaje zadań, realizując programowalne misje uruchamiane bezpośrednio przez pracowników za pośrednictwem przyjaznego oprogramowania MiR Fleet. Pięć AMR transportuje surowce i produkty gotowe pomiędzy magazynem a określonymi strumieniami wartości. Szósty robot pracuje we w pełni zautomatyzowanej konfiguracji ze specjalnie wykonanym modułem górnym. Automatyczna stacja pakowania usytuowana obok wtryskarki zlicza gotowe produkty i automatycznie przywołuje robota, gdy przedział składowania jest pełny. W ramach swej misji robot MiR200 wymienia pusty kosz na pełny, który następnie transportuje i składuje w magazynie. Po skonfigurowaniu i uruchomieniu robota przez pracownika za pomocą oprogramowania MiR Fleet nie ma już potrzeby interwencji człowieka. Proces ten jest prototypem zautomatyzowanego systemu magazynu wysokiego składowania testowanego w warunkach produkcyjnych.

Łatwe wdrożenia, prosta obsługa

Bezproblemowo przestawiwszy się na procesy intralogistyczne oparte na AMR, TE Connectivity testuje obecnie innowacje robotyczne będące jeszcze w fazie opracowania. Jednym z przykładów jest rozwiązanie wykorzystujące kamery internetowe oraz sztuczną inteligencję (AI) bazującą na uczeniu maszynowym, dzięki któremu robot MiR potrafi wykryć znajdującego się w pobliżu robota innego typu niż AMR i uniknąć ewentualnych kolizji.

„Pracując z robotami AMR firmy MiR, mieliśmy szczególnie pozytywne doświadczenia” – powiedział Gábor Miszler, analityk ds. ciągłego doskonalenia w TE Connectivity. „System jest łatwy w obsłudze, elastyczny i niezawodny, a roboty praktycznie nie wymagają konserwacji”.

W ramach współpracy z MiR firma TE Connectivity stworzyła nowy dział produkcyjny w celu maksymalnego wykorzystania możliwości robotów i pełnej automatyzacji wewnętrznego transportu materiałów.

Dodaj komentarz