ksiegowosc
Finanse

Kompleksowa obsługa księgowa – jak znaleźć dobrą firmę?

W przypadku prowadzenia firmy lub zamiaru jej założenia warto jest przemyśleć sprawę obsługi rachunkowo-podatkowej. Na rynku dostępnych jest wiele biur rachunkowych, które zapewniają szeroką gamę usług. Jak jednak znaleźć najlepszą firmę? Sprawdzamy.

Czym jest kompleksowa obsługa księgowa?

Kompleksowa obsługa księgowa spółek z o.o. to bardzo odpowiedzialne, lecz także trudne zadanie. Z tego też powodu wybór firmy, która zajmie się finansami, powinien być dobrze przemyślany. Na początku trzeba sprawdzić, czy biuro rachunkowe posiada podstawowe dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje. Mimo, iż w świetle prawa takiego typu działalność może prowadzić praktycznie każdy, to wszelkie certyfikaty czy zaświadczenia są dowodem na przejrzystość i rzetelność.

Od 2004 roku każde biuro jest zobowiązane do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Dobrym znakiem jest również także przyjęcie indywidualnych ubezpieczeń przez poszczególnych doradców podatkowych. Warto jest także sprawdzić, jakie działania są objęte tradycyjną polisą. W ich kręgu powinien znaleźć się również ZUS, Księga Przychodów i Rozchodów, a także ubezpieczenie na wypadek utraty dokumentacji.

Opłaty i zakres świadczonych usług

Dla wielu firm, które decydują się na rozliczanie swoich finansów przy pomocy biur rachunkowych, cena jest decydującym kryterium. Rozsądny wybór nie powinien polegać jedynie na wysokości kwot. Lepiej sugerować się proporcjonalnością ceny do jakości usług. Warto jest także sprawdzić, czy proponowane kwoty nie są zawyżone w porównaniu do innych działalności tego typu. Finance Center przejrzyście prezentuje swoje usługi, a cennik jest również łatwo dostępny.

Zakres świadczonych usług to kluczowa sprawa dla każdej firmy. Również pozycja na rynku oraz opinie klientów mogą zadecydować o wyborze. Największym zaufaniem klienci darzą biura o wieloletnim doświadczeniu na rynku. Może to świadczyć o wysokiej jakości usług, a także o kompetencjach właściciela danej korporacji. Warto mieć jednak na względzie, że księgowi po latach pracy na etacie zakładają własne firmy. W związku z tym nawet dopiero co powstałe biura mogą być prowadzone przez osobę z dużym doświadczeniem.

Przejrzystość i legalność

Niezwykle istotną kwestią jest również przejrzystość. Wszystkie informacje dotyczące ewidencjonowania dokumentów powinny być sprawnie przekazywane. Sposób dostarczania faktur również jest ważny, ponieważ wiele przedsiębiorstw pracuje zdalnie bądź nie ma własnej siedziby stacjonarnej. Dobrze jest dopytać o sposób archiwizacji dokumentów. Zazwyczaj przechowuje je biuro, co jest wygodniejszą opcją dla klienta.

Dodaj komentarz