rozwoj biznesu
Gospodarka

Metropolia GZM – kolebką rozwoju biznesu na skalę europejską

Metropolia GZM uchodzi za jedno z najważniejszych centrów logistycznych w Europie. Według raportów to właśnie Katowice i GZM są wymieniane wśród pięciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Tutaj także zanotowano prawie 70% wzrost zatrudnienia w centrach usług na przestrzeni ostatnich 4 lat. Silne zaplecze edukacyjne jest magnesem dla coraz to nowocześniejszych branż, pojawiających się na jej terenie. Wysoka jakość kształcenia w połączeniu z licznymi uczelniami i ośrodkami badawczymi, znajduje odzwierciedlenie w innowacyjności, zdobywaniu coraz to nowych patentów oraz edukowaniu wykwalifikowanych pracowników.

Centrum logistyczne Europy

Położenie geograficzne Metropolii w południowej części Polski w połączeniu z mocno rozbudowaną infrastrukturą transportową, stawia ją w czołówce najważniejszych centrów logistycznych w Europie. Transformacja z regionu zdominowanego przemysłem górniczym- na region nowoczesny oparty na innowacyjnych technologiach, dokonuje się w bardzo szybkim tempie. Obszar ten może się pochwalić doskonale skomunikowanym transportem drogowym, kolejowym oraz lotniczym. To zaś przyciąga przedsiębiorców, także tych z zagranicy i zachęca do umieszczania swoich centrów produkcyjnych i dystrybucyjnych właśnie na obszarze Metropolii. Na terenie GZM zlokalizowanych jest blisko 114 centrów usług. Firmy, które mają tu swoje siedziby to inwestorzy z 19 państw m.in. z USA, Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Przedsiębiorcy najwyżej cenią sobie koszty wynajęcia powierzchni biurowej oraz współpracę z lokalnymi uniwersytetami.[1] Konferencje, targi, fora biznesu– na miejsce tych wydarzeń organizatorzy polscy i zagraniczni również wybierają obszar GZM. W roku 2018 to właśnie Katowice były gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ – COP 24. W 2022 miasto gościć będzie ONZ-owskie Światowe Forum Miejskie – WUF11.

Edukacja i rozwój

Metropolia dysponuje silnym zapleczem edukacyjnym. Na jej terenie funkcjonują 24 uczelnie wyższe, a liczba studentów to prawie 90 tys. Największym powodzeniem cieszą się kierunki ekonomiczne, techniczne i medyczne. Z roku na rok przybywa nowoczesnych kierunków studiów, ściśle związanych z dynamicznymi zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Należą do nich między innymi:

– Gospodarka cyfrowa to jedyny taki kierunek w kraju, a studiować go można na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

– Politechnika Śląska przy współpracy z Uniwersytetem Lizbońskim (Superior Técnico) utworzyły nowy kierunek studiów magisterskich z obszaru transformacji energetycznej.

– Inżynieria ogólna to również nowość na Politechnice Śląskiej i możliwa do studiowania jedynie tam.

Wysoka jakość kształcenia, ośrodki badawcze, zdobywanie patentów, edukowanie wykwalifikowanych pracowników dla lokalnych firm, a przede wszystkim szanse na dalszy rozwój przyciągają młodych ludzi z całego kraju i zagranicy. W samej Metropolii istnieją 622 ośrodki badań i rozwoju, gdzie zatrudnionych jest blisko 12,5 tys. pracowników. Rozwój gospodarki opartej na wiedzy to jedno z podstawowych założeń działań Metropolii.

– Działające na terenie Metropolii uczelnie wyższe od lat oferują coraz szerszy i ciekawy wachlarz kierunków rozwoju – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Dodaj komentarz