Aktualności

Ochrona nazwy handlowej — o czym mowa w praktyce?

Ochrona nazwy handlowej to skomplikowany proces. W praktyce oznaczać może zadbanie o nazwę swojej firmy albo na przykład nazwę swojego produktu. W zależności od rodzaju nazwy handlowej, stosuje się do niej inne przepisy.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii patentowej?

W kancelarii patentowej pracują prawnicy z doświadczeniem w zakresie ochrony własności intelektualnej i materialnej. W zakres ich pracy wchodzi również ochrona nazwy handlowej w Warszawie, ale także w całej Europie. Wykorzystanie tej samej nazwy przez innego producenta może daną firmę pozbawić zysków, a wręcz narazić na starty, dlatego trzeba o nią dobrze zadbać.

Procedury związane z przyznaniem patentu nie są proste. Wszystkie elementy trzeba dobrze udowodnić. Dlatego ochrona patentowa w Warszawie nie jest łatwa bez skorzystania z doradcy patentowego. Współpraca z zaufanym prawnikiem pomoże ułatwić cały proces, a przy okazji tak naprawdę zaoszczędzić. Im wcześniej nazwa handlowa zostanie zastrzeżona, tym szybciej zacznie się na niej zarabiać.

Kiedy należy zająć się ochroną nazwy handlowej?

Budowanie swojej marki należy chronić od początku. Już podczas zakładania firmy trzeba dokładnie sprawdzić, czy nikt inny się nią nie posługuje. Należy to sprawdzić w takich bazach jak KRS, CEiDG, w bazie polskiego Urzędu Patentowego, ale także w bazie unijnych znaków towarowych.

Najlepszą ochroną nazwy handlowej jest zarejestrowanie jej jako znaku towarowego. Pozwala to na uzyskanie wyłącznego prawa do posługiwania się daną nazwą w ściśle określonych ramach. Nie każda jednak nazwa może zostać znakiem towarowym. Musi być ona odpowiednio oryginalna, a przy tym również nie może być opisowa. Dzięki temu dużo łatwiej jest bronić nienaruszalności swojej nazwy.

Ochrona nazwy handlowej to ważny element budowania swojego wizerunku w biznesie. Dzięki temu można czerpać zyski ze swoich produktów bez obaw, że ktoś posłuży się tą samą albo bardzo zbliżoną nazwą. Może to być mylące dla klientów.

Dodaj komentarz