ubezpieczenie na zycie
Aktualności

Polisa na życie – w jakich sytuacjach ochrona nas nie obejmie?

Polisa na życie to bardzo przydatny produkt ubezpieczeniowy, który może pomóc nam lub naszej rodzinie w przypadku różnych, nieszczęśliwych okoliczności. Są jednak takie przypadki, kiedy nawet najlepsze ubezpieczenie nie będzie w stanie nam pomóc. Mowa tutaj o wyłączeniach odpowiedzialności, które możemy znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Co warto o nich wiedzieć i jakich sytuacji unikać, żeby zawsze móc cieszyć się pełną ochroną?

Polisa na życie – ogólne informacje

Polisa na życie to produkt ubezpieczeniowy, z którego możemy skorzystać w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeń i towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych. To zdecydowanie jeden z najczęściej wybieranych rodzajów polis i wynika to zapewne z ich szerokiej funkcjonalności.

Głównym zadaniem polisy na życie jest ochrona najbliższych osób ubezpieczonego na wypadek jej zgonu. To oczywiście czarny scenariusz i nikomu nie życzymy jego spełnienia, jednak w takich sytuacjach pomoc zapewniana przez polisę może się okazać niezastąpiona. W przypadku żałoby ostatnią rzeczą, na którą ktokolwiek miałby ochotę jest martwienie się swój stan finansowy i dobre ubezpieczenie może nas przed tym uchronić.

Warto jednak zaznaczyć, że polisa na życie i gwarantowana przez nią ochrona nie dotyczy jedynie wyżej wymienianego wypadku. Na wypłatę odszkodowania będziemy mogli liczyć także w przypadku konieczności podjęcia leczenia czy pobytu w szpitalu.

Polisa na życie – czym są wyłączenia odpowiedzialności?

Wyłączenia odpowiedzialności to zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które znajdziemy w przypadku praktycznie każdej polisy. Jej zadaniem jest poinformowanie ubezpieczonego o tych sytuacjach, w których nie będzie on mógł liczyć na pomoc swojego towarzystwa ubezpieczeń. O jakich możliwościach mowa?

Przykładowo – ubezpieczalnia może odmówić nam wypłaty odszkodowania za poniesione szkody, jeśli będziemy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających w momencie, kiedy doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Innym przykładem mogą być samobójstwa – w tym wypadku polisa na życie nie zagwarantuje rodzinie ubezpieczonego wypłaty kapitału.

Wyłączenia odpowiedzialności – czy jest się czego bać?

Zdecydowanie nie powinniśmy obawiać się wyłączeń odpowiedzialności w momencie, kiedy zawieramy umowę odnośnie polisy na życie. Dlaczego? Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim – wyłączenia odpowiedzialności mogą być różne w zależności od konkretnego produktu. W związku z tym, jeśli znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jakieś zapisy, które nie będą nam odpowiadały, zawsze możemy zrezygnować z zawarcia umowy.

Po drugie – wyłączenia odpowiedzialności pozwalają lepiej sprecyzować wszystkie sytuacje, kiedy wypłata odszkodowania będzie się nam należała. Skonkretyzowane zasady mają ten plus, że nie będzie tutaj zbyt wiele miejsca na interpretacje. Jeśli więc skorzystamy z danego ubezpieczenia, będziemy mieli jasno określone warunki, kiedy będzie przysługiwało nam odszkodowanie, a w jakich sytuacjach ubezpieczalnia może nam go nie wypłacić. 

Dodaj komentarz